Frakersi

Niezwykła historia amerykańskich poszukiwaczy ropy i gazu w łupkach


frakersi
O KSIĄŻCE 1
GDZIE KUPIĆ? 2
SZCZEGÓŁY 3
SPIS TREŚCI 4

FRAKERSI. O GAZIE I ROPIE ŁUPKOWEJ to historia rewolucji energetycznej, która wydarzyła się na naszych oczach. Choć  wiele w niej pasjonujących szczegółów o wydobyciu gazu łupkowego, rynku ropy i międzynarodowych trendach, to przede wszystkim jest to fascynująca opowieść o ludziach. O ich sukcesach, porażkach, wielkich fortunach i bankructwach, o sytuacjach bez wyjścia, tupecie, wierze, albo jej braku. Frakersi to historia przedsiębiorczości.

Przez ostatnie dziesięciolecia eksperci rynku energii snuli dramatyczne wizje na temat nieuniknionych niedoborów ropy naftowej i gazu ziemnego. Polityczni decydenci zastanawiali się, jak będzie wyglądał świat, w którym popyt na te surowce zacznie przewyższać podaż. Na naszych oczach koncerny zaczęły śrubować ceny energii do granic możliwości, siejąc tym samym coraz większy niepokój wśród odbiorców. Do czasu.

Garstka amerykańskich zapaleńców, wśród których znaleźli się Aubrey McClendon, Harold Hamm i Mark Papa, uparła się bowiem na poszukiwanie ropy i gazu w szczególnym rodzaju skały – łupku. Byli przekonani, że znajdują się w nim nieprzebrane złoża tych surowców. Musieli tylko znaleźć sposób, aby się do nich dostać. W tym samym czasie największe firmy naftowe stopniowo rezygnowały z poszukiwania nowych źródeł energii na amerykańskiej ziemi. Coraz bardziej realna wydawała się wizja kryzysu energetycznego na świecie. Poszukiwacze czarnego złota byli jednak zdeterminowani. Konsekwentnie eksperymentując ze szczelinowaniem hydraulicznym, czyli frakowaniem,  w straszliwie gęstych skałach dokonali historycznego przełomu.

FRAKERSI. O GAZIE I ROPIE ŁUPKOWEJ autorstwa Gregory’ego Zuckermana to pasjonująca książka o ludziach, którzy zmienili kurs historii gospodarczej, środowiskowej i geopolitycznej świata. 

Cena okładkowa: 64,00

Autor:

Data wydania: 2014

Kategoria: Energia

Seria wydawnicza: ENERGIA

ISBN (książka papierowa): 9788363993900

ISBN (ebook): 9788363993535

ISBN (audiobook):

Bohaterowie opowieści

Znaczenie przełomów – przedmowa do wydania polskiego

Wstęp

Prolog

Przełom

Wyścigi

Epilog

Posłowie

Podziękowania

Indeks nazwisk

Podziel się :
Polecamy również