Oligarchowie

Bogactwo i władza w nowej Rosj


oligarchowie
O KSIĄŻCE 1
GDZIE KUPIĆ? 2
SZCZEGÓŁY 3
SPIS TREŚCI 4

OLIGARCHOWIE. BOGACTWO I WŁADZA W NOWEJ ROSJI to jedna z najciekawszych książek laureata Nagrody Pulitzera Davida E. Hoffmana. Powstawała ona w czasach, gdy twórcy nowej Rosji żywili nadzieję, iż uda im się przeobrazić ich kraj w prężnie funkcjonującą gospodarkę, a motorem zmian staną się wolność i konkurencja.
Co się stało, że zamiast gospodarczego cudu objawił się tam, jak celnie zauważa autor, „wypaczony protokapitalizm, w którym miliarderami i władcami państwa zostało kilku kanciarzy”? Lektura „Oligarchów” dostarcza odpowiedzi na to pytanie. Śledząc losy Jurija Łużkowa, Anatolija Czubajsa, Michaiła Chodorkowskiego, Borysa Bieriezowskiego, Władimira Gusińskiego i wielu innych, zajrzymy za kulisy kremlowskiej polityki.
Jednym z bardziej fascynujących fragmentów książki jest ten poświęcony początkom nowoczesnej rosyjskiej bankowości. Tak Joel Hellman, doktorant z amerykańskiego Uniwersytetu Columbia, wspomina w rozmowie z Davidem Hoffmanem swoje spotkanie 
z jednym z najbardziej znanych rosyjskich oligarchów, Aleksandrem Smoleńskim, założycielem banku Stolicznego (późniejszego SBS/AGRO):
„Smoleński miał niewiele kapitału, a jego operacje odbywały się w utajnieniu. Nie publikował okresowych sprawozdań finansowych, bo gdyby to zrobił, nie mógłby sobie pozwolić na uczciwość. Jednym z wczesnych składników jego majątku był – jak twierdził – napisany przez niego >>rękopis<< na temat bankowości, mający wartość 200 mln rubli. Zawarł w nim wszystko, czego się nauczył, a niebotyczną wartość tego dokumentu wycenił sam. (…) Czarny mary! Kapitał pojawia się na życzenie!” Pisana w 2002 i 2003 roku książka została przez autora uaktualniona w 2011 roku. Pod koniec 2015 roku kilkuset przypisami opatrzył ją polski tłumacz Mariusz Kukliński – nie tylko zestawiając narrację Hoffmana z bieżącymi wydarzeniami, lecz także precyzyjnie objaśniając polskiemu czytelnikowi kontekst opisywanych przez Hoffmana zdarzeń i znaczenie biorących w nich udział ludzi.

Cena okładkowa: 39,90

Autor:

Data wydania: 2016

Kategoria: Ludzie i świat

Seria wydawnicza:

ISBN (książka papierowa): 9788363993115

ISBN (ebook):

ISBN (audiobook):

Oligarchowie dziesięć lat później


Wprowadzenie do wydania z roku 2011


PrzedmowaCZĘŚĆ PIERWSZA

Rozdział 1: Cienie i niedobory

Rozdział 2: Aleksander Smoleński

Rozdział 3: Jurij Łużkow

Rozdział 4: Anatolij Czubajs

Rozdział 5: Michaił Chodorkowski

Rozdział 6: Borys Bieriezowski

Rozdział 7: Władimir GusińskiCZĘŚĆ DRUGA

Rozdział 8: Otwarcie skarbca

Rozdział 9: Łatwy pieniądz

Rozdział 10: Człowiek, który odbudował Moskwę

Rozdział 11: Klub na Wróblich Wzgórzach

Rozdział 12: Władza i bogactwo w objęciach

Rozdział 13: Ratowanie Borysa Jelcyna

Rozdział 14: Wojna bankierów

Rozdział 15: Ryk smoków

Rozdział 16: Ostra gra i srebrne kuleEpilog


Posłowie do wydania z roku 2003


Postscriptum


Komentarz autora na temat źródeł


Bibliografia


Podziękowania

Podziel się :
Polecamy również